10 Şubat 2014 Pazartesi

Hatalar Üzerine

 Nedenlerle nasıllarla geçiyorsa insan hayatı, tam anlamıyla hakim olamamıştır bu dünyada ki yaşantısına. Yani olabilecekleri ne önceden görüp önlem alabilmiş ne de olanların hangi sebeplere dayalı olduğunu kavrayabilmiştir. Bir de yaşadıklarını irdeleyip kendine bir ders çıkaramamışsa vay haline.
    Hepimizin böyle zamanları olmuştur mutlaka. Hayat hiç anlamadan vurur tokadını. Sen nereden geldiğini, bu darbeyi nasıl aldığını düşünürken her şey  için çok geçtir artık. Yediğin darbe canını öyle acıtmıştır ki gözlerin yaşarmıştır yanağının yanmasına. O yaşlı gözlerle zaten çokta bir şey görmene imkan yoktur artık.

    Sakin bir yere oturup düşünmek lazım bunun üzerine. Ben nerede hata yaptım, benzeri bir olayı yaşamamak için ne yapmam lazım falan. Ama yaşadığında yanına acı bir ders olarak kalmıştır. Ne zamanı geri alabilir, ne de yaşanan olayın izlerini silebilirsin. Zaman her şeyin ilacı evet elbet iyi gelecektir ama yanaktan silinen iz hafızalardan bir ömür boyu silinmeyecek ve her zaman karşına çıkacaktır.

    Her insan hata yapar. Önemli olan yaptığın hatanın farkına varabilmektir. Hata yaptığını kabullenebilmektir. Yaptığın hata başkasını yaralamışsa özür dileyebilmektir. Yaşananlar silinmez ama gönül almak önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder